Błogosławieństwo udzielane przez rodziców Państwu Młodym, stanowi jeden z bardziej wzruszających i istotnych elementów tradycyjnego wesela.
Wywodzi się ono z dawnej tradycji nazywanej przenosinami, które były symbolicznym opuszczeniem domu przez młodych, choć w sposób szczególny dotyczyło to przede wszystkim panny młodej. Żegnała się ona wówczas nie tylko z rodziną i z dotychczasowym domem, ale także z meblami i sprzętami. Nieodłączną częścią przenosin, oprócz pożegnania były przeprosiny i wreszcie prośba o błogosławieństwo. Brak błogosławieństwa źle wróżył, uznawano bowiem, że jeżeli coś jest bez błogosławieństwa jest przeklęte. W błogosławieństwie uczestniczyła rodzina młodej i jej druhny.
Dzisiejsze błogosławieństwo uległo w stosunku do omówionego obyczaju, zdecydowanemu uproszczeniu. Do błogosławieństwa powinno dojść w domu jednego z narzeczonych, zgodnie ze zwyczajem jest to dom rodzinny panny młodej. W obrzędzie udział brać powinni rodzice obojga przyszłych małżonków oraz wszystkie bliskie ich sercom osoby (dziadkowie, rodzeństwo, chrzestni). Na okrytym białym obrusem stole powinien znaleźć się krzyż, naczynie ze święconą wodą i tradycyjna wiązanka z mirty. Możecie także zapalić świece.
Błogosławieństwo zaczyna się prośbą młodych skierowaną do rodziców: „Prosimy Was o błogosławieństwo”. Nie ma ściśle określonych słów, jakimi odpowiadają rodzice. Może to być krótkie błogosławieństwo: „na nową drogę życia błogosławię Wam, w imię Ojca i Syna i Duch Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju” lub dłuższy gotowy tekst. Rodzice mogą też sami przygotować tekst błogosławieństwa, w którym znaleźć mogą się życzenia i rady, którymi chcieliby pożegnać swoje dzieci. Słowa błogosławieństwa wypowiada się kreśląc na czołach przyszłych małżonków znak krzyża i kropiąc ich święconą wodą. Następnie należy podać dzieciom do ucałowania krzyżyk. Po błogosławieństwie para młoda powinna podziękować rodzicom za trud jaki włożyli w ich wychowanie, za udzieloną przez nich pomoc, dobro i miłość.
Pożegnanie z dzieckiem, które zakłada własną rodzinę jest wzruszające zarówno dla młodych, jak i rodziców. Jeśli nie wiecie, co powinniście powiedzieć, mamy dla Was kilka propozycji.
1. Błogosławię Was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego na nową drogę życia.
2. Kochane dzieci! Jako rodzice cieszymy się, że udało Wam się znaleźć siebie i odkryć skarb miłości. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam pobłogosławić w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
3. Boże, Nasz Ojcze! Błogosław naszym dzieciom, które połączyłeś miłością. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa. Obdarz ich potomstwem i pozwól dożyć szczęśliwej starości, a błogosławieństwo Twoje Boże niech pozostanie z nimi na zawszę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
4. Kochana (imię Panny Młodej)! Przez wiele lat mieszkałaś z nami, a dzisiaj staniesz u boku swego męża. Przejmiesz troski o Wasz dom i o Wasze dzieci. Pragnę byś była szczęśliwą żoną i matką, abyś była wsparciem dla swego męża. Kochane dzieci! Budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Polecam Was Maryi – Matce Pięknej Miłości i z serca Was błogosławię na nową drogę życia. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
5. Stanęli sami państwo młodzi w parze, A kto was rozłączy, tego Pan Bóg skarze. Nie rozłączy was nikt i nie może Chyba tylko Ty z nieba Wszechmogący Boże.
6. Kochani Młodzi przybywam do was w te głosy, Aby wasze imiona brzmiały pod niebiosy. A więc do was się zwracam mili goście, O błogosławieństwo dla Młodej Pary proście. Niech im na nowej drodze życia świat pokorny będzie. Rodzice swą córkę w obcy dom wydają, Jak Pan Bóg Ewę Adamowi w raju. Szczerze ją wychowali, pilnowali jak źrenicę w oku Teraz od was odchodzi, nie wzbraniajcie jej w progu Teraz do was się zwracam Państwo Młodzi Pomyślcie, czym będziecie po chwili. Może los was ciężki spotka, a może ominie. Wychodźcie, padajcie rodzicom do stóp. Całujcie im ręce, nogi Bo wstępujecie w dom Boży, na stopnie ołtarza I nikt was nie rozłączy, aż przy progu cmentarza.
7. Gdy się do domu Bożego wybrać macie Powiem słów kilka, proszę posłuchajcie Radosną nowinę niesie wiatr dookoła Dwa kochane serca on do siebie woła I nuci melodię miłości Bóg sam obdarzył ich szczęściem swej wierności A teraz (imię młodej) kochana Żegna cię ojciec i matka zapłakana Oczy Ojca niebieskiego spoglądają I błogosławieństwa Wam udzielają On (lub imię młodego) przyjechał tu z rodziną swoją By Cię (imię młodej) za żonę pojąć Bo widział w Tobie szlachetne serce Zanim swoje oddać Ci zechce A panu młodemu powiem słów parę Żebyś jej nie brał jako ofiarę Za małżonkę weź ją sobie Żyjcie tak, abyście oboje byli w niebie I proszę Cię panie młody Abyś Ty pierwszy był zawsze do zgody Za to Bóg da Ci nagrodę Kiedy Ty w domu utrzymasz zgodę A Wy muzykanci dłużej nie zwlekajcie Tylko Parze Młodej ("Serdeczną Matkę") zagrajcie
W błogosławieństwie możecie posłużyć się także znanymi cytatami, po których nastąpi proste błogosławieństwo: „na nową drogę życia błogosławię Wam, w imię Ojca i Syna i Duch Świętego. Amen”
Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma. Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie. (Jan Paweł II)
Błogosławieństwo jest piękną tradycją, z której nie powinniśmy rezygnować.